DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran G-8 toplantısına katılmayacak

İngiliz diplomatları İran’dan sınır dışı edildiklerini haberini veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişileri Bakanı, Tahran caddelerindeki kargaşalarda başka yabancı ülkelerin parmağı olup olmadığı soruyu yanıtsız bıraktı.

Bugün yapılan bakanlar kurulunun toplantısı çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Menuçehr Mutteki, İngiliz diplomatları İran”dan sınır dışı edildiklerini haberini verirken, diplomatların isimlerini açıklamadı.

Mutteki, İngiliz diplomatların isimleri dışişileri bakanlığı sözcüsü tarafından ilan edilecceğini söyledi.

Karşılıklı esasa göre iki İran’lı diplomatı da İngiltere’den sınır dışı edileceği İngiliz Başbakanı Gordon Brown’ın bu sözleri üzerindeki soruya yanıt veren Menuçehr Mutteki, bu hususta hala bir şey ilan edilmediğini ifade etti.

İtalya’da yarın başlayacak G-8 oturumuna katılıp katılmayacağı bir gazetecinin sorusuna yanıtlayan Mutteki, İtalya’ya gitmeyeceğinin bilgisini verdi.

İran Dışişleri Bakanı, Tahran caddelerindeki kargaşada başka yabancı ülkelerin parmağı olup olmadığı soruya da yanıtsız bıraktı.

25-27 Haziran tarihleri arasında G8 ülkeleri Afganistan ve Pakistan için İtalya’da ortak oturum yapacaklardır. Bu toplantıya İran da davetliydi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.