AvrupaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

İran gelecekte Avrupa’ya en büyük gaz ihracatçılarından biri olacak

Avrupalı bir enerji şirketi sorumlusu, İran İslam Cumhuriyetinin 2030 yılına kadar Yeşil kıta Avrupa’nın gaz ihtiyacının temin eden en önemli ülkelerden biri konumuna geleceğini bildirdi.

Avrupalı enerji şirketleri ile bir toplantı yapan ve İran’a yatırım için onları cesaretlendiren AB Komisyonu üyesi Miguel Aryas Konte, Avrupa firmalarından İran’a seferler düzenlemelerini ve Amerikalılar ve Çinlilerden önce İran’da yatırımları başlatmalarını istedi.

AB Komisyonu da, ‘İran AB’nin büyük bir doğal gaz tedarikçisi konumuna gelebilir’ değerlendirmesinde bulundu.

AB Komisyonu, Tahran ile geçtiğimiz aylarda varılan nükleer anlaşmanın yaptırımların kaldırılmasının yolunu açması sonrasında İran’ın önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği’nin büyük bir doğal gaz tedarikçisi konumuna gelebileceğini bildirdi.

Avrupalı enerji şirketleri ile bir toplantı yapan ve İran’a yatırım için onları cesaretlendiren AB Komisyonu, AB’nin İran’dan doğal gaz ithalatının 2020 yılına kadar yıllık 25-35 milyar metreküpe yükselebileceğini bildirdi. Bu, İran’ın AB’nin hali hazırda Kuzey Afrika ülkelerinden aldığına yakın bir doğal gaz sağlaması ve Rusya’ya bağımlılığın azaltılması anlamına geliyor.

AB kaynakları, İran gazının büyük bölümünün Avrupa’ya LNG olarak İspanya üzerinde ulaşmasını da öngörüyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.