HaberlerDünyaİranLübnanOrtadoğu

İran gemileri Lübnan’a yaptırımcıları rezil rüsva etti

Lübnan Direniş Grubu, İran petrol gemileri, Lübnan’a yaptırım uygulanmasını umut edenlerin rezil rüsva ettiğini bildirdi.

El’Neşre sitesine göre, Lübnan parlamentosunun direniş grubu Beyrut’un çıkarlarına aykırı olana karşı durma gereğini vurguladı ve İran İslam Cumhuriyeti petrol gemilerinin Lübnan’a hareketini direnişin kendisini yabancı hakimiyetinden kurtarma kararlılığının bir işareti olarak nitelendirdi.

Yayınlanan bildiride şu cümleye yer verildi: ”Lübnan’da aktif bir hükümet olmadan mevcut durumun devam etmesi Lübnanlıların çıkarlarına, gelişme ve büyüme fırsatlarının israfına aykırıdır ve bu durumda Lübnanlı düşmanlar kendi isteklerini bu ülkeye empoze etmek için daha fazla fırsat sunmaktadır.” 

Hizbullah genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, İran petrol gemilerinin Lübnan’daki hareketini, Lübnan ambargosuna yatırım yapan ve büyük umutları olan kişileri ifşa etmekle suçladı.

Bildiride, Seyyid Hasan Nasrallah’ın Lübnan halkına yardım etmek ve Lübnan halkının aşağılanmasını ve ekonomik yaptırımların devamını önlemek için İran’dan akaryakıt satın almakta ısrar ettiği, bu durumun Amerika’nın Hizbullah aleyhinde sert tepkisine neden olduğuna yer verildi. 

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.