AmerikaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran Genelkurmay Başkanı Bageri: Küresel güç kutbu doğuda şekilleniyor

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı, Amerikalıların tek taraflılık ve tek kutuplu bir sistem oluşturma yaklaşımlarında başarılı olamadıklarını belirtti.

IRNA’ya göre; Tümgeneral Muhammed Bageri, Rusya Savunma Bakan Uluslararası işler Yardımcısı Korgeneral Fomin ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin hedefleri ve ulusal çıkarları çerçevesinde ikili, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaptı. Bölgenin barışı, istikrarı ve güvenliğinin yanı sıra, Amerikalıların bugün tek taraflılık yaklaşımında ve yeni bir kutuplar sistemi yaratmada başarılı olamadıklarını ve küresel gücün kutbunun Doğu’da şekillenmekte olduğunu söyledi.

Tümgeneral Bageri, ”Ortak tehditlerle mücadele ve ortak çıkarlar alanında işbirliği, daha fazla istişare gerektirir ve bu, işbirliğinin geliştirilmesinin devamında dikkate alınmalıdır.” dedi.

Bageri ayrıca şöyle dedi: ”İki ülke, Suriye’deki teröristlerle mücadelede başarılı bir şekilde işbirliği yaptı. Elbette Suriye’nin hala bu desteklerin devamına ihtiyacı var.”

Bu görüşmede, Rusya Savunma Bakanı Uluslararası İşler  Yardımcısı da, tümgeneral Bageri’ye,Moskova’da Şanghay Antlaşması’na üye ülkeleri savunma bakanları toplantısına davet ederek, tümgeneral Bageri’nin bu toplantıya katılmasını  umduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.