HaberlerİranOrtadoğu

İran güçler dengesini İslam ümmeti lehine değiştirdi

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, İran’a 8 yıllık bir savaşın dayatıldığına değinerek “İran’ın suçu ABD’ye bağımlı Şah rejimini devirmiş olmasıydı” dedi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in-s- veladet yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama merasimleri dolayısıyla konuşurken İran İslam inkılabının zafer yıl dönümüne de değinerek bunun için de ayrıca tebriklerini dile getirdi.

Nasrullah konuşmasının bir bölümünde Müslümanları bölme ve parçalama, Şiilerle Sünniler arasında ihtilaf oluşturma yönünde uygulanan fitne ve komplolardan söz ederek uyarıda bulundu.

Nasrullah bu hususta “Son 20-30 yılda İslam ümmetinin birlik, bütülüğü ve işbirliğini engelleyebilme yolunda çok tehlikeli olaylar vuku buldu. Biz bugün İran İslam inkılabının zafer yıl dönümündeyiz. Bahsettiğim fitne planlarından biri İran’a dayatılan 8 yıllık bir savaştır. Çünkü bu düzen, ABD’ye bağımlı olan ve İsrail’e uşaklık eden Şahlık rejimini devirdi” şeklinde konuştu.

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah konuşmasının devamında “İran’ın suçu, dışa bağımlı Şahlık rejimi devirmesi ve bölgede güçler dengesini İslam ümmeti lehine değiştirmesidir. Buyüzden İran’a 8 yıllık bir savaş dayatıldı. ABD, batı dünyası ve maalesef bölgedeki Arap ülkelerin çoğu bu savaşı İran aleyhine desteklediler. Zengin Arap ülkelerinden kimileri milyarlarca dolar harcamalarda bulundular. Tabi bu tür yardımlar Filistin halkına yasak. Ama sonuçta kazanan İran oldu” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.