HaberlerİranOrtadoğu

İran güçlü bir şekilde müzakerelere hazırdır

İslami İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey sekreteri Said Celili, İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu tekrarladığı açıklamasında, “İran, nükleer konuda, güçlü ve mantıklı bir şekilde müzakereye hazırdır” dedi.
Tahran’da İran Bilgeler Meclisi’nin oturumunda konuşan Celili, dünyanın bugün geçmişten daha iyi bir şekilde İran’ın gerçeklerini kavradığını kaydederek dünyanın güçlü ülkelerinin bugün artık İran’ın dünyadaki gerçek konumu kabul ettiklerini bizzat açıklamalarında itiraf ettiklerini söyledi.
Celili, İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan hadiselerden dolayı İslam nizamı düşmanlarının şom emeller peşinde olduklarını ve İran’la ilgili şom arzularını gerçekleştirmek için çaba gösterdiklerini ama Allah’ın izniyle, halkın ve İslam inkılabı rehberinin, dirayeti ve siyasi girişimi sonucu düşmanlarını arzularının kursaklarında kaldığını kaydetti.
İran milli güvenlik yüksek konsey sekreteri, düşmanların iddialarının aksine İran İslam nizamının halkçı desteğinin bugün daha da güçlendiğinin altını çizerek, halihazırda ülke içinde tam bir uyumun hakim olduğunu kaydetti.
İran’daki gelişmelerle ilgili Batı medyasını da eleştiren Celili, seçimlerden sonra İran’la ilgili değerlendirme ve asılsız iddialarda bulunan bir kısım Batı medyasının bugün kendi iddialarını yalanlayan yorumlara yer verdiklerini belirterek, onların da İran gerçeklerini itiraf ettiklerini söyledi.
Said Celili, Amerika ve Batılıların İran’la müzakere etme konusunda yeni girişimlerine de temasla, İran’ın bölge ve dünyada barış ve güvenliğini sağlayacak adil ve eşit müzakerelere hazır olduğunu kaydederek, İran’ın bu çerçevede Ekim ayı içindeki görüşmelere katılabileceğini bildirdi.06/

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.