HaberlerİranOrtadoğu

İran, günde 2 milyon varil petrolün ihracatına başladı

İran Meclisi Başkanlık Heyeti sözcüsü Behruz Nimeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptırımlar uygulandıktan sonra günde yaklaşık iki milyon varil petrol ihracatını koruyacağını söyledi.

İran petrolü için her zaman müşterilerinin olduğunu söyleyen Behruz Nimeti, “İki milyon varilin ihracı, yaptırımda ve yaptırım olmadan da devam edecek.”

‘Eğer bazı alıcılar İran petrolü satın almaktan vazgeçerlerse başka müşteriler var’ diyen Nimeti, durumda, iki milyon varil seviyesinde petrol ihracatı devam edecek” dedi.

Bu arada İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene de, geçen Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, İran İslam Cumhuriyeti’nin mayıs ayında günlük petrol ihracatını 2.800.000 varilden günde 2,5 milyon varile azalttığını söyledi.

ABD başkanı Trump, İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini ilan etmesinin ardından, İran’a karşı uygulanan tüm yaptırımların iadesiyle, İran’da petrol sanayisi de dahil olmak üzere İran ekonomisinin birçok sektörünün olumsuz etkilenebileceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.