AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

İran-Güney Afrika 13. Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu Toplantısı Bildirisi imzalandı

İran-Güney Afrika 13. Karma Ekonomik İşbirliği Komisyonu Toplantısı’nın sonuç bildirisi iki ülke dışişleri bakanlarınca Protorya’da imzalandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Maite Nkoana Mashabane tarafından imzalanan ortak bildirisi, iki ülkenin tarım, balıkçılık, bal arıcılığı, ulaştırma, denizcilik, havacılık, bankacılık, finansman, nato ve biyoteknoloji alanlarında işbirliğini içeriyor.

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler Bakanı imza törenin ardından ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada; İran ile ilişkilerini dostane niteledi.

Güney Afrikalı Bakan ayrıca İran’ın nükleer anlaşmasına destek vererek, İran’ın UAEA ile işbirliğine işaretle, UAEA’nın raporlarına göre İran’ın nükleer anlaşmaya bağlı kaldığını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de ortak basın toplantısında iki ülkenin siyasi ve ekonomik münasebetlerinin geliştirilmesini sıcak karşılayarak, Güney Afrika ile Tahran’ın münasebetlerinin gelişmesi önünde bir engel olmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanı ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Irak’ta IŞİD’e karşı direnenlerin kendi evlerine geri dönmelerine dair sözleri hakkında da, IŞİD karşısında direnenlerin kendi evlerinde olduğunu belirterek, “Tillerson ve ABD yönetiminden talimat beklemeyecek, zira böyle olsaydı IŞİD bugün Bağdat ve Erbil’de olurdu” ifadesini kullandı.

Irak-Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi’nin kurulmasına da temas eden Zarif, İran’ın çıkarlarını bölge ülkeleriyle işbirliğinde gördüğünü bu yüzden Irak’ın Arap komşularıyla işbirliğinin asla İran’ın çıkarlarının zararına olmadığını, tam tersine İran’ın bunu kendi çıkarları doğrultusunda gördüğünü ifade etti.

Başa dön tuşu
Kapalı