HaberlerİranOrtadoğu

İran Güney Pars enerji alanından petrol çıkaracak

İran Petrol Bakanı Yardımcısı, Güney Pars enerji alanının son durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu ortak enerji alanında petrol üretimi yönünde İran’ın ilk FPSO gemisinin demir attığını bildirdi.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Ali Karder, Güney Pars enerji alanının son durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu ortak enerji alanında petrol üretimi yönünde İran’ın ilk FPSO gemisinin demir attığını bildirdi.

Bu bağlamda Karder, söz konusu enerji alanının petrol üretimi projesinin 1. aşamasının hayata geçtiği takdirde gündelik olarak 35 bin varil ham petrolün üretileceği öngörülüyor.

İran Petrol Bakanı Yardımcısı, bu ortak enerji alanında petrol üretimi projesinin 2. aşaması için yabancı şirketlerle görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Geçenlerde Ulusal Petrol Şirketi’nin Araştırma Genel Müdürü Seyit Salih Hendi, İran’ın yeni petrol ve doğalgaz arama programına ilişkin yaptığı açıklamalarda, Fars Körfezi’nde keşif faaliyetlerinin başlatıldığını ve iki yıl içerisinde 4 yeni petrol kuyusunun hafriyatının tamamlanması gerektiğini aktarmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.