AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran, Gürcistan’da santral yapacak

İran İslam cumhuriyeti Gürcistan’da elektrik santrali inşa edecek.

İRİB haber Ajansının bildirdiğine göre dün Tahran’da Gürcistan başbakan yardımcısı ve enerji bakanı Kaha Kaladze ile görüşen İran enerji bakanı Hamid Çitçiyan, Gürcistan’ın su elektrik barajları ve santrallerini oluşturulması yönünde iyi bir potansiyele sahip olduğunu ve İran firmalarının da bu alanda önemli tecrübelerinin olduğunu ve İran’ın Gürcistan’da elektrik santrali inşa etmesi yönünde karar sağlandığını bildirdi.

İran enerji bakanı Çitçiyan, Gürcistan enerji bakanı ile elektrik şebekesinin geliştirilmesi, modernleştirilmesi ve İran elektrik şebekesinin Rusya, Ermenistan ve Gürcistan elektrik şebekelerine birleştirilmesi meselesinin de ele alındığını belirtti.

Gürcistan başbakan yardımcısı ve enerji bakanı Kaha Kaladze ise bu görüşmede, İran firmalarının enerji projelerinde gerekli tecrübe ve bilgiye sahip olduklarını ve Gürcistan’ın bu konuda İran ile iyi bir işbirliği yürütebileceğine inandığını söyledi.

İki ülke enerji tüketim yoğun olduğu anının farklı olduğunu belirten Gürcistan başbakan yardımcısı ve enerji bakanı Kaha Kaladze, İran ve Gürcistan’ın, tüketimin yoğun olduğu durumlarda karşılıklı enerji takasında bulunabileceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.