HaberlerİranOrtadoğu

İran halkı Berat Kandili gecesi Meşhed’deki İmam Rıza(as)’nın türbesine akın etti

İran’ın Meşhed kentindeki Hz. İmam Rıza’nın-s- türbesi dün akşam Hz İmam Mehdi’nin-s- kutlu doğumu yıl dönümü nedeniyle geniş bir akına şahit oldu.

İnsanlık aleminin kurtarıcısı Hz İmam Mehdi’nin-s- kutlu doğum gününe denk gelen mübarek Şaban ayının 15. günü gecesinde her yıl olduğu gibi İran’ın her tarafında, en ücra köylerinde bile özel kutlama törenleri düzenlenirken, Ehl-i Beyt aşıklarının 8. İmamı Hz İmam Rıza’nın-s- İran’ın manevi başkenti sayılan Meşhed kentindeki türbesi ışıklara boğularak sabahlara kadar süren bir akın ve coşkuya şahit oldu.

Ülkenin her tarafından akınlar halinde Meşhed ziyaretine koşan insanlar dün geceyi türbede geçirerek 15 Şaban münasebetiyle tatlılar ve şerbetler dağıtmanın yanı sıra, dualar okudular, mevlit şiirlerine eşlik ettiler ve Hz İmam Medi’nin-s- veladeti nedeniyle Hz İmam Rıza’yı-s- kutladılar.

Meşhed’de Hz İmam Rıza’nın-s- türbesinin yanı sıra kentin her tarafnda da dün akşam dizi dizi sıralanan ışıklar altında kutlama törenleri büyük bir coşkuyla yaşandı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.