HaberlerİranOrtadoğu

İran halkı İmam Humeyni’nin davetine lebbeyk diyerek İslam Cumhuriyeti’ni ilan etti

Bugün 1 Nisan’a tekabül eden İran takvimiyle 12 Ferverdin İran İslam cumhuriyetinin ilan edildiği, inkılapçı ve mümin İran halkının kendi iradesi ile İslami izzeti gerçekleştirdiği ve kaderini belirlediği gündür.

Miladi 1 Nisan 1979 ve Hicri-i Şemsi 12 Ferverdin 1358 tarihi, insanlık tarihinin özgürlükçü ve bağımsızlık mücadelelerinin zirvesinde, çağdaş tarihte eşine rastlanmayan altın bir sayfa açmıştır.

İran halkı, İslam inkılâbı zaferinin ilk günlerinde rahmetli İmam Humeyni’nin davetine lebbeyk diyerek, ülke nizamını belirleme referandumuna bilinçli olarak katılıp, İslam cumhuriyeti nizamına evet diyerek, kendi kaderlerini belirlemedeki kararlılık ve iradelerini sergilediler.

12 Ferverdin 1358 tarihi, İran halkı referanduma ezici çoğunlukla katılarak, kutsal İslam cumhuriyeti nizamındaki ilk seçimlerde yabancıların bu ülke kaderine müdahalesinin son bulduğu ve İran halkının kendi İmamları yolunda adım atarak yabancıların sultasından kurtulduğunu tüm dünyaya gösterdiler.

İslam inkılâbı rehberi tarafından “Cihadi İdarecilik ve Milli İrade ile Ekonomi ve Kültür yılı” olarak adlandırılan bu yılda İran halkı daha fazla çalışarak, gayret göstererek, kutsal İslam cumhuriyeti nizamının yücelmesi ve başarı zirvelerini fethetme doğrultusunda adım atarak, İslam inkılabının hedeflerinin gerçekleşmesi için çalışacak.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (65) içerik yüklenmiştir.