HaberlerİranOrtadoğu

İran halkının haklarını İngilizlerden alacağız

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bugün Şiraz halkı arasında “Bir grubu, 1. dünya savaşı ve İran’ın İngilizler tarafından işgal edilmesinden dolayı bu ülkenin gördüğü zarar oranını hesaplamaları için görevlendirdim. Bunları belge olarak BM’ye sunacağız” dedi.

Eyalet gezileri programı kapsamında bugün Fars eyaleti merkezi Şiraz kentini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad, burada muazzam bir kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada 2. dünya savaşından dolayı meydana gelen kayıp ve zarar, ziyan oranını hatırlatarak “İngilizlerin yerine geçmek isteyen genç Amerikan hükümeti, o zamanlar, İran’ın kendileri için bir zafer köprüsü olduğu için bu ülkeye teşekkür etme, imtiyaz verme, veto hakkı tanıma veya tazminat ödeme yerine bu ülke halkının İngilizlerden geri aldığı petrolünü bir darbe sayesinde Amerikalılara teslim etti” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad konuşmasının devamında ABD başta olmak üzere batılıların geçmişte İran üzerine kurdukları diktatörlük ve istilaya değinerek “İslam İnkılâbının başından bu yana ülkeye karşı her tür baskı unsurunu kullanmaktalar. Ben de en son, bir ekibi 1. dünya savaşı ve ülkemizin İngilizler tarafından işgal edilmesi dolaysıyla uğradığımız zarar ve ziyanları hesaplamakla görevlendirdim. Biz bunları resmi belgeler olarak BM Teşkilatına sunacağız ve bu yöndeki haklarımızı da alana kadar bu davamızı da sürdüreceğiz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.