HaberlerİranOrtadoğu

İran halkının itibarını masaya koyacağız

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, bilim adamlarıyla yaptığı toplantıda, nükleer arenanın İran’ın çağdaş tarihinin en karmaşık siyasi arena olduğunu vurguladı ve İran milletinin itibarını masaya koymayacaklarını ve zedelemeyeceklerini belirtti.

İran halkının diyalog ve mantık yanlısı olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “biz eşit şartlarda iş birliğinde bulunuyoruz ancak kimseye yalvarmıyoruz.”

60 farklı ülkeyi ziyaret ettiğine değinen Cumhurbaşkanı, bazı güçlerin İran’ın izole edildiğini gösterme çabasında olduğunu hatırlatarak, izole edilmediklerini de sözlerine ekledi.

150 yıl boyunca siyasî, askerî ve ekonomi tehdit altında olduklarını ifade eden Ahmedinejad “bu baskılar devrim zaferinden sonra on kat arttı ve tehdit edilen bir milletin kalkınmayacağı ve programları da çıkmaza gireceği açıktır. Bir kez ebedi olarak tehdidin gölgesinden kurtulmalıyız. Önceki yetkililere nükleer meselesinde niçin eksikliklerde bulunduklarını soruyordum onlar da kırmızı çizgilerinin Güvenlik Konseyi olduğunu belirtiyorlardı. Clinton, D’Amato Yasası’nı uzatarak ülkede yüzde 49.5 enflasyon yarattı tüm bankaları kapattılar ancak biz uluslar arası ticarette yeni teşkilatlara ulaştık ki bu da, onların gücü dışındaydı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.