HaberlerİranOrtadoğu

İran halkının seçimlere katılımı; Nizam’ın yumuşak gücünün tecellisi

İran İslam Cumhuriyeti’ndeki seçimler her daim ülkenin en coşkulu ve cazip siyasi ve toplumsal olaylarından biri olmuştur. 19 Mayıs günü de bu açıdan başka bir tarihi gün olarak kayıtlara geçmiş oldu.

İran halkı bir kez daha 19 Mayıs’ta birlik ve beraberliği, seçim sandıklarında ortaya koymuş ve kendi dini ve milli görevlerini yerine getirmiş oldular. Bu gurur verici hareket kuşkusuz, İslam Cumhuriyeti Nizamı ve halkı adına daha iyi ve başarılı bir geleceği garantileyecek kalıcı eser ve etkilere sahiptir.

Bu tür olaylar, kaç yılda bir yineleniyor ancak her defasında milli ve devrimci değerlerin yenilenmesine sebebiyet veriyor. İşte bu konu, İran halkının seçim gününde imza attığı hamaseti analiz ederken göze çarpan en önemli ve gözardı edilmemesi gereken meseledir. Bu yüzdendir ki katılım oranı yüzde 70’in üzerinde olan 19 Mayıs seçimleri, birçok uzman ve gözlemci tarafından İslam Cumhuriyeti Nizamı’nın yumuşak gücü çerçevesinde ele alındı.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani Cumartesi akşamı yayınladığı bir mesajda Hasan Ruhani’nin yeniden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesini kutlayarak, büyük İran halkının bu dönemki seçimlerdeki hamaset sayılacak katılımıyla bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti’nin yumuşak gücünü dünya gözü önüne serdiğini ve bu İlahi Nizam’ın güvenlik ve iktidar temellerini daha da güçlendirdiğini ifade etti.

Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Velayeti de İran halkının seçim gününde yarattığı hamaseti, düşmanlar için verilmiş ağır ve kesin bir cevap olarak nitelerken, İran İslam Cumhuriyeti’nin kutsal savunma, kalkınma ve siyaset gibi muhtelif arenadaki varlığının İran İslam Cumhuriyeti’ni güçlendirdiğini belirtti.

Kuşkusuz, İran’ın takviminde tarihe geçen ve kalıcı olan olaylar ve günlerin sayısı az değil ve muhtelif dönemlerde, İran İslam Cumhuriyeti’nin hayatında belirleyici olaylar ve büyük hamasetlere tanıklık etmişizdir. Bu günler, İslam cumhuriyeti Nizamı’nın temel ve değerlerini güçlendirip, yükseltmiştir. Devamı gelen bu hareket, İslam Cumhuriyeti Nizamı’nın dinamikliğini ve halkın nizam ile ayrılmaz ve sarsılmaz bağını gösteriyor. Bu kez de bu dayanışma, halkın seçimlerdeki büyük katılımı ile tecelli etmiş oldu. Seçimlere katılımın kuşkusuz; büyük etkileri vardır ki ülke yetkililerinin seçilmesi, seçimlerin doğal sonuçlarından biri sayılıyor. Ancak daha önemlisi, siyasi ve toplumsal etkileridir zira, İran halkının diğer bileşenlerin yanında daha da güçlenmesine neden oluyor. Siyasi teorisyenlere göre, bir milletin gerçek otorite ve iktidarı, milli dayanışmada saklıdır ve seçimlerde kültürel, etnik ve dini farklılıklara rağmen bu milli dayanışma tecelli ediyor. Seçimler halkın birlik ve beraberlik simgesidir, insanlar seçimlere katılarak kendi ülkelerinin kaderini belirliyor ve Kanun uyarınca çoğunluğun oyuna saygı gösteriliyor. Esasında bir halk, birbirine kenetlenmiş bir akım olarak toplumun siyasi ve toplumsal ortamına girdiğinde ve İslami değerler bir milletin siyasi kaderinin belirlenmesinde bir kriter olarak yerleştiğinde, halkın seçimlerdeki varlığı bir yumuşak güç kaynağı haline geliyor.

Bu noktadan sonra bu yumuşak güç kaynağı Nizam için bir dayanak oluyor ve tehditler karşısında direnerek, düşmanların saf tutması ve güç gösteri yapmasından korkmuyor.

Bugün İran halkı böylesi bir konumda ve pozisyonda durmaktadır. İran halkı, neşe ve ümit dolu bir maneviyat ve güçlü bir saika ile seçimlere katılarak, hem büyük bir hamasete imza atmış oldu, hem de İran’ın yumuşak gücünü dünya gözü önüne sermiş oldu.

Bunun içindir ki İslam İnkılabı Rehberi dün 19 Mayıs seçimleriyle ilgili yayınladığı mesajında muhtelif kesim ve eğilimlerin yoğun ve coşkulu biçimde sandık başına gelmelerinin İslami demokrasi temellerinin güçlü olduğunu gösterdiğini ve İran ve İran’lının eylem sınavında başarılı olduğunu belirtti.

İslam İnkılabı Rehberi’nin seçimler öncesindeki açıklamasında ifade ettiği ettiği gibi, böylesi bir varlıkla düşman İran halkı karşısında asla bir şey yapamayacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.