HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İran Helikopterlerinin savaşa hazır olma durumu dünya standartlarının ötesinde

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı, bu kuvvete ait helikopterlerin savaşa hazır olma durumunun dünya standartlarından yüzde 7 daha yüksek olduğunu belirtti.

Tuğgeneral Yusuf Gorbani dün  yaptığı açıklamada, helikopter üreten gelişmiş ülkelerde savaşa hazırlık standardının yüzde 75 olduğunu, ancak İran’da bu oranın tüm yaptırımlara rağmen yüzde 82 olduğunu belirterek “Yaptırımlara rağmen bu gücün helikopterleri çalışamaz olmadı ve artık İran Hava Kuvvetleri pilotları bu görevi yerine getirmeye hazır.” açıklamasında bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı, dünyadaki gelişmiş bir helikopter neyle donatılmışsa, İran Ordusu’nun Hava Kuvvetleri helikopterlerinin de onunla donatıldığını belirterek “Parça imalat hareketi İslam Devrimi’nden sonra başlatılmış olup, bugüne kadar 800.000 adet tirajda 852 çeşit parça üretilip helikopterlere monte edilmiştir.” ifadesinde bulundu.

Tuğgeneral Emir Gorbani’ye göre, gece görüş sistemleri gibi tasarımı ve üretim teknolojisi yalnızca birkaç ülkenin elinde olan modern ekipmanlar, bugün İran ordusunun gece görüş sistemlerinin, diğer sistemlerin harekât yarıçapından daha yüksek olduğu söylenebilir.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı, bu kuvvete ait helikopterlerin füzeleri statik olarak ateşlemediğini, At-Unut usulüyle veya orman sistemlerinde veya elektronik harp şeklinde ateşlediğini belirterek, Radar ihlali ve lazer ihlalinin,da donanımlı olduğuna değindi ve “Bütün bunlar İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetlerinin uluslararası standartlara uygunluğunun örnekleridir.” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.