Ortadoğuİran

 İran her daim UAEA ile etkin işbirliğine sahip olmuştur

İran İslam Cumhuriyeti müzakere heyetinin kıdemli üyesi: “İran İslam Cumhuriyeti, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) yanı sıra NPT’nin de etkin ve sorumlu bir üyesi ve nükleer güce sahip bir ülke olarak Ajans ile her zaman ciddi ve etkili bir işbirliği içinde olmuştur.”

İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Bakan Yardımcısı ve nükleer anlaşma müzakere heyetinin üst düzey üyelerinden Ali Bakıri Keni, Gönüller Komutanı Şehit Süleymani şehadetinin 3. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende gazetecilere açıklamalarda bulundu ve şu açıklamayı da yaptı: İran İslam Cumhuriyeti teröre karşı mücadelede ciddi olmuştur ve bundan kimsenin şüphesi yoktur, birçok Batılı güç tarafından açıkça desteklenen ve finanse edilen bir terörizmden söz etmek mümkün. Batılılar Irak’ta ve Suriye’de açık bir başarısızlıkla karşı karşıya kaldı. 
Bakıri: “Dikkat etmemiz gerektiğini düşündüğüm en önemli husus, Şehit Süleymani’nin düşmanın bu oyununa ve düşmanın bölge milletlerine yönelik husumeti karşısında takındığı yaklaşım ve inisiyatifi ve sonunda bunu başarabilmesiydi. Bölge uluslarının kapasitelerine güvenerek güç inşa edebilmesi ve bu güç ile terörizmi başarısızlığa uğratmasıdır. “
Sözlerinin devamında UAEA ile olan görüş ayrılıklarının giderilip giderilmediği hususunda açıklama yapan Bakıri, “Diyalog süreci sürekli bir seyirdir ve herhangi bir kesintiye uğramadı, bu alanda medyaya haberlerin yansımaması işlerin yolunda gitmesi anlamına geliyor. Ciddi bir şekilde anlaşmayı takip ediyoruz ve herhangi bir konu için medya alanı yaratmaya mecal vermiyoruz.”   
Bakıri, Rafael Grossi’nin Tahran ziyareti merakı ilgili olarak şunları söyledi: “Ajans’ın ve NPT’nin etkin ve sorumlu bir üyesi olan ve nükleer yeteneklere, nükleer bilgiye ve nükleer teknolojiye sahip bir ülke olarak İran İslam Cumhuriyeti, her zaman ciddi ve etkin bir üye olmuştur. Ajans ile işbirliğimiz devam ediyor ve devam edecek.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.