HaberlerİranOrtadoğu

İran herhangi bir tehditkar eylemin başlayıcısı olmayacaktır

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Muhammed Hazai,
İran’ın tehdit içeren eylemlere ciddi ve uygun yanıt vereceğini fakat herhangi bir tehditkar eylemin başlayıcısı olmayacağını söyledi.

Hazai, verdiği röportajda İran’ın nükleer meselesi ve Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendirdi.

Bir soru üzerine 5+1 ülkeleri yapılan nükleer müzakerelere işaret eden Hazai, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in fetvasını hatırlatarak çok önemli olan bu fetvanın İran İslam Cumhuriyeti’nin büyük bir adımı olarak tabir edilebileceğini ifade etti.

İki taraf da olumlu olarak değerlendirdiği İstanbul-2 müzakerelerden sonra müzakereler süreci zora girdiği sorusuna Muhammed Hazai, “Yaptırımlar ve İran İslam Cumhuriyeti’nin yaklaşımları hususunda yanlış hesaplamalara düzen karşı taraf daha sert tutum sergilemesi müzakerelerden istenilen sonuç alınamadı”dedi ve İran ve 5+1 ülkeleri arasında güven ortamı olmamasını da başka bir sorun olarak nitelendirdi.

Müzakerelerde yüzde 20 düzeyde zenginleştirme çalışması konusunun ele alınması konusunda başka bir soruya İran İslam Cumhuriyeti’nin BM nezdindeki daimi temsilcisi, ilk başta batılı ülkeler tarafından bu konuda verilen önerinin hala masada olduğunu söyledi.

Başka bir soru üzerine Suriye krizinin çözümünde ABD’nin İran’ın rol almasına karşı çıkmasını değerlendiren Hazai, uluslar arsaı çabalar çerçevesinde Suriye krizinin çözümünde İran’ın rol almasına karşı çıkan Amerika’nın yanlış hesaplalara düştürüğü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.