HaberlerAsyaDünyaİranOrtadoğu

İran, Hindistan ile Ekonomik İşbirliği Komisyonu’nun yeni turunu düzenlemeye hazır

İran dışişleri bakanı Hintli mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran İslam Cumhuriyeti’nin iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ortak komisyonunun yeni bir turunu düzenlemeye hazır olduğunu vurguladı.

IRNA’nın bildirdiğine göre Hüseyin Emir Abdullahiyan dün Hindistan dışişleri bakanı Subramaniam Jaishankar ile ikili ilişkiler alanındaki konular ayrıca bölgesel ve uluslararası alanlarda bazı ortak endişe konularını telefonda ele aldı.
Dışişleri bakanı gelişmekte olan ikili ilişkilere işaretle, son Hindistan ziyaretinin verimli olduğunu ifade ederek, İran İslam Cumhuriyeti, bu resmi ziyaret sırasında yapılan anlaşmaları uygulamaya hazır olduğunu söyledi.
Emir Abdullahiyan ayrıca ikili meselelere ek olarak, Hindistan Dışişleri Bakanı’na yaptırımların kaldırılmasına yönelik görüşmelerdeki son gelişmeler hakkında bilgi vererek, Yeni Delhi’ye tarafları bir araya getirme çabalarından dolayı teşekkür etti.
Jaishankar da, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin iyi düzeyde olduğuna değinerek, ilişkilerin çeşitli alanlarda gelişeceğini ve artacağını umduğunu ifade etti.
Hindistan Dışişleri Bakanı ayrıca “İran’ın nükleer sorununun çözümünü her zaman destekledik ve bu destek gelecekte de devam edecektir.” Dedi./
 

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.