AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran-Hindistan İlişkileri Gelişmeye Başladı

İran ve Hindistan’ın ticari işbirliği oturumu, İran yol ve kentleşme Bakanı Abbas Ahundi’nin katılımı ile Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlendi. Oturumda gündeme gelen en önemli başlıklardan biri, İran’ın stratejik Çabahar limanını ve transit ve nakliyatı geliştirme yollarıydı.

İran’ın yol ve kentleşme Bakanı Abbas Ahundi Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen İran ve Hindistan ticari işbirliği oturumunda yaptığı konuşmada, 2018 yılında Kuzey Güney, Güney Batı ve Doğu Batı ticari koridorlarında ticaretin geliştirilmesine daha fazla özen gösterileceğini belirtti. Bakan Ahundi ayrıca söz konusu koridorların geliştirilmesi ve bölgede bu koridorlardan yararlanan ülkelerin çabaları, başta Hindistan olmak üzere ilgili ülkelerin Rusya ve Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelere ulaşmasını hem kolaylaştıracağını, hem aradaki mesafeyi kısaltacağını vurguladı.

Bu arada İran’ın stratejik Çabahar liman kentini geliştirmenin özel önem arz ettiği belirtilmelidir. Çabahar limanı İran’ın güneydoğusunda yer alan ve bölge ülkeleri arasında bir irtibat köprüsü konumunda olan bir kenttir, bu yüzden bu liman “milletlerin kapısı” olarak adlandırılmıştır. Bu limanın bölgesel açıdan bölge milletlerine faydalı olduğu da kesindir.

Gerçekte Çabahar limanının geliştirilmesi sadece İran, Hindistan ve Afganistan için değil, başta Rusya olmak üzere bölgenin diğer ülkeleri için de bir çok iktisadi faydası söz konusudur.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.