HaberlerİranLübnanOrtadoğuSuriye

İran: Hizbullah Suriye’de düşmanların planlarına karşı savaşıyor

Hizbullah’ın İran adına Suriye halkına karşı mezhebi bir taassup içinde savaştığı iddialarına İran’dan yanıt geldi

İran tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Hizbullah’ın Suriye savaşına katılmasının “düşmanların planlarına” karşı bir savunma olduğu belirtilerek Hizbullah’ın “mezhep çatışması” diye nitelenebilecek bir sürece herhangi bir şekilde dahil olmadığı ifade edildi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Arakçı aracılığı ile yapılan açıklamada, “bütün İslam âlemi, Hizbullah’ın İslam düşmanlarına karşı, özellikle de Siyonistlere karşı savaşması dolayısıyla Hizbullah’a, saygı duyuyor ve ona değer veriyor”, Hizbullah’ın “Suriye’yi savunurken izlediği prosedürlerin hedefi, düşmanların planlarıdır” denildi.

Arakçı ayrıca, “Hizbullah, Siyonist mevcudiyetin karşısında bir direniş sembolüdür,” şeklinde ekledi.

Arakçı, parti “mezhebi çatışmalara ya da çatışmalara karışmadığını kanıtlamıştır,” dedi.

Hizbullah’ın Kusayr’daki çatışmalarda yaralanan Suriyeli isyancıların Lübnan’da tedavi edilmesine ön ayak olduğu haberleri dünya kamuoyunu bu noktada şaşırtmıştı. Lübnan içinde Suriyeli isyancıların Lübnan’da tedavi edilmesine karşı çıkan ailelerin Hizbullah tarafından ikna edildiği ve yaralı isyancıların güvenliğinin bu şekilde sağlandığı biliniyor.

Yusuf El Kardavi’nin Hizbullah hakkında yaptığı açıklamara da değinen Arakçı, “O’nun (Kardavi’nin), Allah’la Şeytan arasında kafası karışmış” dedi ve “tekfircilerin manevi babası olan Kardavi’den beklenen şey Müslümanların vahdeti için çalışmasıdır,” diye de ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.