İslami Davet

İran Hürremşehr balistik füzesini başarıyla denedi

23 Eylül 2017 16:16

İran’da “Kutsal Savunma Dönemi Haftası” kapsamında yapılan askeri geçit töreninde görücüye çıkardığı “Hürremşehr” isimli füzenin denemesi başarıyla gerçekleşti.

İran’ın yeni geliştirdiği “Hürremşehr” isimli uzun menzilli balistik füzesi, başarıyla test edildi. Bu füze, İran’ın 2000 kilometre menzilli üçüncü füzesi sayılıyor.

Tahran’da Kutsal Savunma Dönemi anısına dün düzenlenen askeri geçit töreni sırasında “Hürremşehr” isimli yeni balistik füzesi açığa çıkartılmıştı.

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Hacizade bu füze sistemiyle ilgili, “Bir ton ağırlığında olan bu füze, 2000 kilometre menziline sahip olarak 1800 kilometreye dek başlık taşıma kapasitesine barındırılmıştır” açıklamalarında bulunmuştu.

Yeni füzenin bir başlık yerine çoklu amaçlı hedefleri vurmak için çok sayıda başlık taşıma olanağına da sahip olduğunu belirten Tuğgeneral hacizade ilaveten boyut açısından daha da küçükleştirilen “Hürremşehr” füzesinin yakın bir gelecekte operasyonlarda kullanılabilecek aşamaya geleceğini bildirmişti.

İran Savunma Bakanlığı tarafından tasarlanıp üretilen “Hürremşehr” füzesi, dün ilk kez açığa çıkartıldı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Tahran’da geçit töreni sırasında yaptığı konuşmada, İran’ın balistik füze gücünü geliştirmek istediğini duyurdu.

İran Hürremşehr balistik füzesini başarıyla denedi Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık