DünyaHaberler

İran, Hz.Muhammed(saa) filmini yapmaya başladı

Dünya genelinde tanınmış İranlı film yapımcısı Macit Macidi’nin Peygamber efendimizin hayatını konu alan 30 milyon dolarlık filmin yapım çalışmalarına başlandı.

Şu anda ön hazırlığı yapılan bu projenin yapımını Muhammed Muhammediyan üstlendi. Edinilen bilgilere göre film dünya genelinde 2011 yılının ortalarında yayınlanmaya başlanacak.

Macit Macidi 1999 yılında yaptığı “Cennetin Çocukları” filmiyle yabancı dil filmleri Oscar ödülüne layık görülen ilk İranlı olma unvanını taşımakta. O, Kambuzia Pertovi ile Hz. Muhammed (s.a.a) filminin projesinde yer almış aşina bir sima. Screen Daily raporuna göre bu İslam peygamberi’nin (Allah’ın selamı onu ve Ehl-i Beyti’nin üzerine olsun) 12 yaşından sonraki çocukluk devresi ile bi’set dönemine kadarki döneme odaklı.

Macidi ve Pertovi üç yılını bu filmin tarihi yönlerini ve cüziyatını yazmakla geçirdi. İslam tarihi ve araştırmalarında tanınmış bir grup tarihçi bu çalışmada onlara yardımcı oldu.

2010 yılının ortalarında çekimlerine başlanacak olan bu film değişik ülkelerde çekilecek.

Geçtiğimiz yıl Katar’ın En Nur Müessesi yaptığı açıklamada 150 milyon dolara mal olacak peygamber efendimizin hayatını konu alan bir film yapacağını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.