HaberlerİranOrtadoğuUzakdoğu

İran: İki Kore ilişkilerinin normalleşmesi memnuniyet verici

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın her zaman Kore yarımadasında gerginliğin kalkmasını istediğini belirterek, iki Kore liderleri arasında ilişkilerin normalleşmeye dayalı çabalarının memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Kasımi, iki Kore liderinin dün bir araya gelmelerini, sorumluca ve doğru atılmış adım olarak nitelerken bunun bölgede ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanmasına yardımı olacağını söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın ilkeli ve her zamanki siyasetinin, her türlü kitle imha silahının üretimi, depolanması ve istifade edilmesine karşı olduğunu belirterek, ”İran’ın dünyanın bu tür silahlardan arınmasına yönelik çabaları da her zaman desteklediğini’ söyledi.

Kasımi, Kore yarımadasında çatışma dönemine son verilmesi ve yeni bir dönemin başlamasına temasla, bu durumun dış güçlerin müdahalesi ve kışkırtmalarından uzak bir şekilde iki tarafın dikkatleri ile bu barış ortamının sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Amerika’nın uluslararası ilişkiler ve siyasetleri ile anlaşmalara bağlı kalmamasına da işaretle, Amerika’nın özellikle de nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirmemesi başta olmak üzere İran’a karşı düşmanlığının değişmediğini ve bu anlaşmayı çiğnemesinin de bunun son örneğini gösterdiğini belirterek, bu gelişmelerin açık bir şekilde Amerika’nın ‘itimat edilmez bir devlet’ olduğunu söyledi.

Kasımi, bu arada ayrıca Kore yarımadasında esen barış rüzgarının Amerika’nın muhtemel kışkırtmalarının da gözönünde bulundurularak dikkatli bir şekilde sürdürülmesi gereğine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.