Avrupaİran

İran ile 4+1 grubu arasındaki müzakereler sürüyor

Viyana’da İran ile 4+1 Grubu heyetleri, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu çerçevesinde görüşmelere devam ederken, ABD ve Rusya heyetlerinin Viyana’da biraraya geldikleri belirtiliyor.

Alınan haberlere göre Nükleer Anlaşma’nın yeninden canlandırılması ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin Viyana’daki görüşmeler devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Viyana’da nükleer, yaptırımların kaldırılması ve yapılacak girişimlerin düzenlenmesine ilişkin 3 çalışma grubu kurulmuştur. Bu uzman grupların çalışmalarının sonuçları, düzenli biçimde Viyana’da İran ile 4+1 Grubu heyetlerince ele alınıyor.

Viyana’da devam eden müzakereler hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Mahmud Vaizi, şimdiye kadar yürütülen çalışmalar olumlu olduğunu ve anlaşmaya varmak üzere çok iyi adımlar atıldığını belirtti.

Vaizi, hem Amerika’daki radikaller ve hem siyonist rejim İsrail bu müzakerelerin başarısız olmasını ve sonuca ulaşmamasını istediklerini, bazı bölge ülkeleri de onları izlediğini, ama önemli olan, dikkatli hareket ederek müzakereleri bir an önce sonuca ulaştırmak olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Mahmut Vaizi yaptırımların bir an önce kaldırılması tüm tarafların lehine olduğunu, ancak bunun için aceleci davranmayacaklarını, İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana’daki politikası acele etmekten kaçınmak ve aynı zamanda fırsatı heba etmemek olduğunu ifade etti.

AB Dış Politika Sorumlusu Sözcüsü Peter Stano da bugün Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, Viyana’daki müzakerelerin son durumu hakkında yaptığı değerlendirmede, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için diplomasinin en yüksek seviyede yürütülmekte olduğunu söyledi.

Bu arada Rusya ve ABD heyetlerinin Viyana’da İran’a karşı yaptırımların kaldırılması ve anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda bugün istişarelerde bulundular.

Rus diplomat Mihail Ulyanov görüşme sonrasında twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Mali ile Viyana’da bazı esas konular hakkında detaylı ve çok etkin şekilde istişare gerçekleştirdiğini, İran’a karşı yaptırımların kaldırılmasının Viyana’daki görüşmelere katılan taraflar arasındaki görüşmelerin esas konularından biri olduğunu yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.