İran

İran ile 4+1 Grubu görüşmelerinde ilerleme kaydediliyor

İran ile 4+1 Grubu nükleer anlaşma ortak komisyonu çerçevesinde dün Viyana’da yeniden biraraya geldiler. Nükleer ve yaptırımlarla ilgili kurulan çalışma gruplarının çalışmaları bu toplantıda değerlendirdi.

İran İslam Cumhuriyeti heyeti ile 4+1 Grubu ve AB heyetleri dün Viyana’da yeniden biraraya geldiler. Heyetler, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması üzerinde incelemelerde bulundular. Toplantının ardından yapılan açıkklamalarda, görüşmelerde ilerleme kaydedildiği ifade edildi. Taraflar önümüzdeki hafta yeniden Viyana’da biraraya gelecekler.

Bu bağlamda, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, dün Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleşen 18. Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu Toplantısı’nı değerlendirerek, “Yaptırımların kaldırılması ve nükleer ile ilgili iki çalışma grubu oluşturduk. İki grup neredeyse üç gün boyunca yoğun bir şekilde çalıştı. Onların işleri ilerlettiğini söyleyebiliriz. Taraflarca yapılması eylemlerin çerçevesi şimdi daha da netleşti” dedi.

Irakçi sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki zorlu yolu aşmak için çok çalışmak gerek. Ayrıca ABD’nin tüm yaptırımlarını kaldırmaya karar vermesi için güçlü bir siyasi iradeye sahip olması gerekiyor ve bunun sonuç vereceğini umuyoruz.”

Avrupa Birliği Ortak Komisyonu koordinatörü Enrique Mora de, Viyana toplantısının sona ermesinin ardından Cuma günü bir bildiri yayınlayarak yaptırımların kaldırılması ve İran nükleer anlaşmasının uygulanmasına ilişkin özel görüşmeleri yararlı ve verimli olarak niteledi.

Mora bildiride, “IAEA’ya dönüşü ve etkili uygulamasını sağlayacak mekanizmalar da Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısında tartışılacak ve önümüzdeki hafta Viyana’da tekrar bir toplantı yapılacak.” dedi.

Bildiride, toplantıda ABD’nin nükleer anlaşmaya olası bir geri dönüşünün boyutlarının da ele alındığı belirtildi.

Çin’in Viyana merkezli uluslararası kuruluşların daimi temsilcisi Wang Chun da, BM Güvenlik Konseyi’ne, Çin’in ve nükleer anlaşmanın tüm taraflarının İran’a yönelik tek taraflı ABD yaptırımlarından endişe duyduklarını ve bu yaptırımların bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

Viyana’da devam eden İran görüşmeleriyle ilgili telekonferans yoluyla basın mensuplarına açıklamalar yapan bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, Viyana’daki görüşmelerde mesafe katedildiğini vurgulayan yetkili, günün sonunda bir anlaşmaya varmayı umduklarını ifade etti ve görüşmelerin devamının önemli olduğunu söyledi.

Bununla beraber özellikle yaptırımlar konusunda Washington ile Tahran’ın aynı noktada olmadıklarının açık olduğunu ve bu hususun geniş şekilde ele alındığını belirten yetkili, “Eğer İran, 2017’den bu yana uygulanan tüm yaptırımların kaldırılmasında ısrar eder ve yoksa anlaşma olmaz derse o zaman bir çıkmaza doğru gidiyoruz demektir” yorumunu yaptı.

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Washington, 8 Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.