HaberlerİranOrtadoğu

İran ile AB arasında dengeli ilişki mümkün

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Avrupa Birliği ile İran arasında her türlü dengeli işbirliğinin mümkün olacağını ama bunun ancak, bu ülkelerin Amerika’nın oyuncağı olmaktan ve İran’la ilişkiler konusunda bağımsız karar verdiklerinde gerçekleşeceğini söyledi.

Avrupa ülkelerini İran’ın içişlerine karışmamaları konusunda uyaran Mihmanperest, Tahran’ın Avrupa Birliği ülkeleriyle ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu ama bu ilişkilerin her şeyden önce karşılıklı saygı ve birbirlerinin içişlerine karışmama esasına göre olması gerektiğine inandığını söyledi.

Mihmanperest, İngiltere yönetimine de hitapla, “Eğer İran’la ilişkileri düzeltmek istiyorsa, geçmiş hatalarından ders almalı ve İran’ın içişlerine yönelik şom emellerden kaçınmalıdır” dedi.

İran’ın geçmişte olduğu gibi bundan sonra da diplomasiye ağırlık vermeye devam edeceğini kaydeden İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın kitle imha silahların en büyük kurbanı olduğunu belirterek, bu konuda Batılı kitle imha silahı sahibi ülkeleri, bu silahları imha etmeye davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.