AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Afganistan’ın akademik işbirliği artıyor

Hazreti İmam Hamanei’nin Özel Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Necibullah Hace Omri ile bir araya geldi.

Baş başa görüşmenin ardından basın mensuplarına konuşan Velayeti, “Bugün, İslami Azad Üniversitesi ve Afganistan’ın yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliği üzerinde fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Velayeti, “Şu anda, Kabil’deki İslami Azad Üniversitesi’nde 900 öğrencimiz var. Bu ülke halkının ihtiyaçlarına göre, yüksek öğrenim ve yüksek lisans seviyesinin gelişmesi yönünde sahip olduğumuz tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

İran’ın Azad Üniversitesi Kurucu Heyet Başkanı Velayeti, sözlerine şunları da ekledi: Halihazırda Rusya, Irak, Suriye, Afganistan ve diğer bazı Avrupa ülkeleri gibi farklı ülkelerde, İslami Azad Üniversitesi’nin akademik birimleri var. Bölgede sahip olduğumuz ortaklıklardan dolayı özellikle burada İslami Azad Üniversitesi’nin birimlerini geliştirmek istiyoruz.

Afganistanlı yetkili de yaptığı açıklamada, “İran’daki eğitim sistemini ülkemizde kullanmak istiyoruz, dolayısıyla İslami Azad Üniversitesi ile çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.