AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Almanya’nın elektrik konulu müzakereleri sürüyor

İran ile Almanya arasında elektrik konulu müzakerelerin ilk turu Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel başkanlığındaki Alman ekonomik heyetin Temmuz ayında Tahran’ı ziyaret etmesi ile gerçekleşti. İlk turdan bir ay geçmesinin ardından elektrik konulu yeni müzakereler 7 Eylül’de Almanya’nın Baden-Württember Eyaleti Ekonomi Bakanı’nın Tahran’a gelmesiyle yapılacak.

Müzakerelerin yeni turu İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanı Hamid Çitçiyan ile Almanya’nın Baden-Württember Eyaleti Ekonomi Bakanı Nils Schmid arasında gerçekleşecek. Stuttgart merkezli Baden-Wüettemberg Eyaleti yaklaşık 380 milyar euro GSYH ile Almanya’nın üçüncü en büyük eyaleti konumundadır.

İran Enerji Bakan Yardımcısı Felahetiyan, İran ile Almanya’nın elektrik konulu 5 ana başlıkta müzakereler yürüttğünü dile getirerek “Almanya elektrik ve yenilenebilir enerji açısından dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasındadır” diye konuştu.

İran’ın Almanya şirketleri ile teknoloji ve yenilenebilir enerji konusunda müzakereler yaptığını belirten İran Enerji Bakan Yardımcısı Felahetiyan “Müzakereler istediğimiz şekilde sürüyor ve yakın zamanda İranlı ve Alman şirketleri arasında elektrik ve enerji konusunda yeni sözleşmelerin imzalanması bekleniyor” diye ifade etti.

İran Enerji Bakan Yardımcısı Felahetiyan, Alman şirketlerinin İran’ın elektrik ve enerji projelerinde yatırım yapmasına ilişkin ise “Alman şirketleri İran’ın elektrik ve enerji sektöründe doğrudan yatırım yaparak faaliyet gösterebilir” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.