AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Almanya’nın ticari işbirliği artacak

İran Yol ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries ile görüşmesinde, Çin’den Almanya’ya uzanan ve İran’ı da kapsayan bir demiryolu ulaşım koridorunun kurulmasını tavsiye etti.

Almanya’ya iki günlük resmi ziyarette bulunan İran Yol ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi, bu ülkenin Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries ile bir araya geldi. Bankacılık ve sigortacılık alanlarındaki sorunların da ele alındığı görüşmede Ahundi, nükleer anlaşma sonrası dönemde Almanya ile İran arasındaki karşılıklı ilişkilerin iyi yönde geliştiğini ifade etti.

Ahundi, ABD hükümetinin İran ile Avrupa arasındaki ticari ilişkileri etkileyebilmek amacıyla her zaman düşmanca tavır sergilediğine işaret ederek, şunları kaydetti: Biz son aylarda başta Almanya Başbakanı Merkel olmak üzere Dışişleri Bakanı Gabriel ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini gibi Avrupalı üst düzey yetkililerden olumlu mesajlar aldık. İran olarak, nükleer anlaşma konusunda tüm tarafların bu anlaşmaya verdikleri taahhütleri yerine getirmelerini ve Avrupalı tarafların ise bu konuda ABD’den bağımsız bir tavır göstermelerini bekliyoruz.

Avrupa’nın nükleer anlaşma çerçevesinde hareket ederek daha önce imzalanan sözleşmelerin yürürlüğe girmesine yardımcı olması gerektiğini vurgulayan Ahundi, nükleer anlaşmanın sadece ticaret alanını kapsamadığını hatırlatarak, bunun dünya ve bölge güvenliğinde de büyük rol oynayabileceğine dikkati çekti.

İran Yol ve Şehircilik Bakanı, demiryolu alanında Almanlarla işbirliği kurmaya olumlu baktıklarını kaydederek, elektrikli ve dizel lokomotif alımı için Alman Simens şirketi ile müzakere yaptıklarını dile getirdi.

Bunlara ilave olarak Abbas Ahundi, Almanlı Bakan’a Çin’den Almanya’ya uzanan ve İran’ı da kapsayan bir demiryolu ulaşım koridorunun kurulmasını tavsiye etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.