AzerbaycanDünyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler gelişiyor

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı “Azerbaycan Cumhuriyeti ile İran arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, insani ve diğer önemli alanlardaki ilişkiler başarıyla gelişiyor.” dedi.

İRNA ajansına göre, Şahin Mustafayev. dün İslam Devrimi’nin zaferinin 43. yıldönümü münasebetiyle Bakü’deki İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin çevrimiçi töreninde, İran devletini ve  halkını tebrik etti ve ”Korona virüsü salgınına rağmen iki ülke sınırları bir saat bile olsun ticaret ve transit geçişlere kapatılmadı ” dedi.

Mustafayev, “12 Mart 2022, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümüne denk geliyor.” hatırlatmasında bulundu. 

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, bölge ülkeleri arasındaki ortak çabaların ve yakın işbirliğinin artırılmasının bölgede kalıcı barış ve istikrara katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin geleneklere dayalı olduğuna inanıyoruz. Karşılıklı saygı kalkınma ve devamlılık iki ülke halklarının çıkarları doğrultusunda devam edecektir.” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi de törende yaptığı açıklamada, “İran dengeli ve dinamik diplomasi, komşuluk politikası ve komşuların önceliklerine yaptığı vurguyla, güçlü bir bölgeye önem veriyor.” dedi. 

Musevi, İran, komşuları başta olmak üzere bölgedeki tüm ülkeler için barış ve güvenlik istiyor ve bu arada komşu ve kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti için de barış, güvenlik, istikrar ve kalıcı barış diliyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.