HaberlerBelarusDünyaEkonomiİranOrtadoğu

İran ile Belarus’tan tek taraflı yaptırımlara karşı işbirliği

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi dün Tahran’da Belarus Başbakanı Roman Golovchenko’yu kabul ettiği görüşmede, bağımsız ülkeler arasında ilişkilerin güçlenmesinin yaptırımların etkisinden kurtulmak için etkin yollardan olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Reisi bu görüşmede İran ve Belarus arasındaki dostane ilişkilere değinerek, “Bağımsızlıklarını korumaya çalıştıkları için acımasız yaptırımlara maruz kalan ülkelerle ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek, yaptırımları etkisiz hale getirmenin etkili yollarından biridir.” dedi.
İran’ın acımasız yaptırımlara rağmen ekonomik alan da dahil olmak üzere tüm alanlarda önemli ilerleme kaydettiğini belirten Reisi, “İran İslam cumhuriyeti ve Belarus bugün ilişkileri geliştirmek için çeşitli kapasitelere sahiptir” ifadesini kullandı.
İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri şimdiye kadar defalarca ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalan ülkelerle yaptırımları etkisiz hale getirme konusunda işbirliği yapmaya hazır olduğunu deklare etmiştir.
Bu bağlamda İran İslam Cumhuriyeti ile yaptırımlara maruz kalan Rusya ve Belarus gibi ülkeler arasında önemli görüşmeler ve işbirlikleri gerçekleşmiştir.
Tahran, yaptırımları baypass etme ve etkisiz hale getirme noktasında geçtiğimiz senelerde çok önemli ve değerli deneyim ve tecrübelere imza atmıştır.
Nitekim ABD Başkanı Jeo Biden gibi Demokrat yetkilileri defalarca İran’a yönelik azami baskı ve yaptırım politikasının başarısız kaldığını bildirmiştir. Buna rağmen Biden yönetimi, İran’a yönelik yaptırımlara yenilerini ilave ederek bu başarısı politikaya devam etmekte.
Burada önemli olan husus, İran’ın yaptırımlar altında çeşitli alanlarda önemli başarılar ve kazanımlara imza atmasıdır.
En ağır yaptırımlara maruz kalan İran İslam Cumhuriyeti, nükleer teknolojiden bilim üretimi, uzaya uydu göndermek ve uydu taşıyıcılarını fırlatmak ve gelişmiş İHA’lar ve seyir ve hipersonik füzelerini geliştirmeye kadar çeşitli alanlarda oldukça önemli başarılara imza atmıştır.
Tahran yönetimi yaptırımlara rağmen hatta petrol ihracatını ve petrol kaynaklı gelirini arttırmayı bile başarmıştır.
İran’ın yaptırımlar altında bu başarıları gören ve yaptırımlara maruz kalan diğer ülkeler, doğal olarak İran İslam Cumhuriyeti ile yaptırımları etkisiz hale getirmek ve ikili münasebetlerini geliştirmek için işbirliği yapmak istiyor.
Belarus Başbakanı Roman Golovchenko’nun Tahran’a gerçekleştirdiği ziyareti de bu bağlamda değerlendirilebilir.
Belarus Başbakanı Salı günü Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Muhbir ve dün de İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ile görüştü. Bu görüşmelerde iki ülkenin siyasi ve ekonomik münasebetlerinin geliştirilmesine vurgu yapıldı.
İran İslam Cumhuriyeti 13. Hükümeti komşular, bölge ve çevre ülkeleriyle ekonomi başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkileri geliştirmeyi önceliğine almıştır. Eğer bu münasebetler, karşı ülkenin ABD ve Batılıların yaptırımlarına maruz kalan bir ülke ile ise, daha fazla önem arz ediyor.
Sonuç itibarıyla İran İslam Cumhuriyeti, her daim ABD ve Batı’nın tek taraflı ve haksız yaptırımlarına maruz kalan bağımsız ülkelerle işbirliğini ve münasebetlerini güçlendirmeye büyük önem vermekte çünkü Tahran bu ülkelerle münasebetleri takviye etmenin yaptırımları etkisizleştirmenin en etkin yollarından biri olduğuna inanarak bu konuyu bizzat tecrübe etmiştir./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (22) içerik yüklenmiştir.