AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Çek Cumhuriyeti arasında işbirliği protokolü imzalanacak

İran İslam Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya bugün Tahran’da Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile bir araya geldi.

İran Ekonomi Bakanı Ali Tayyipniya, Çek Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde “Bu yılın ilk günlerinde Çek Cumhuriyeti’ne yaptığım seferde Çek Cumhuriyeti yetkililerinin iki ülke arasındaki işbirliğini genişletmeye hazır olduklarına tanık oldum” diye belirtti.

İran Ekonomi Bakanı Tayyipniya “Eskiden İran ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ekonomik işbirliği yüksek seviyede olmasına rağmen geçen yıllarda bu işbirliği gözle görülür şekilde azalmış ve şuan sıfıra inmiştir” diye vurguladı.

Çifte vergi almamaya ilişkin sözleşmenin imzalandığına işaret eden İran Ekonomi Bakanı Tayyipniya “Çek Cumhuriyeti yetkilileri ile iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği yol haritasını çizmeye başladık ve işbirliği protokolünün yakında hazırlanmasını umuyoruz. İran ile Çek Cumhuriyeti yetkilileri ekonomik işbirliğinin artmasını amaçlıyor ve işbirliği hacminin eski rakamlara ulaşmasını umuyoruz” diye konuştu.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek de bu görüşmede İran’da iki ülke arasındaki işbirliğin gelişmesi için iyi bir ortamın bulunduğunu belirterek “İşbirliği hacminin artmasına çok umitliyiz. Birçok sanayi sektöründe İran’a uygun önerilerde bulunabiliriz ve ekonomik işbirliğinin artmasını umuyoruz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Temmuz 2021 (25) içerik yüklenmiştir.