AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkilerde yeni adım

İran Ekonomi Bakanı Mesut Kerbasiyan, Tahran’da bulunan Çek Cumhuriyeti Maliye Bakan Yardımcısı André Landa ile bir araya geldi.

Kerbasiyan bu görüşmede, İran ve Çek Cumhuriyeti arasında imzalanan “yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşması”na atıfta bulunarak, bunun AB ile yakın ilişkiler açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Kerbasiyan, “Bu anlaşmanın imzalanması, her iki ülkenin yatırımcıları ve girişimcilerinin ikili işbirliklerini sürdürmesi konusunda olumlu bir fırsat olşuturabilir” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz Aralık 2016’da Prag’da düzenlenen İran-Çek Cumhuriyeti Ortak Komisyon Toplantısı’na işaret eden Kerbasiyan, “İki ülke arasında gerçekleşen müzakereler ve sağlanan hazırlıklar sonucu Ortak Komisyon’un bir sonraki toplantısının önümüzdeki yılın başında Tahran’da yapılmasına karar verildi” açıklamasını yaptı.

Bakan Mesut Kerbasiyan ayrıca, İran ve Çek Cumhuriyeti arasında bankacılık sektörü alanında verimli görüşmelerin yapıldığını belirterek, İran’ın santral teçhizatları, ilaç, otomotiv ve araç parçaları konusunda Çek Cumhuriyeti ile işbirliği yapmak istediğini aktardı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.