AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Fransa arasındaki ilişkiler iyi yönde ilerliyor

Haftalık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Fransa Cumhurbaşkanı’nın yapacağı İran ziyaretiyle ilgili, “Sayın Macron’un gerçekleştirmesi planlanan Tahran ziyareti, iki ülkenin gündeminde ancak bunun için daha net bir tarih belirlenmemiştir” açıklamalarında bulundu.

Kasımi, iki ülke arasında yapılan süregelen diplomatik buluşmalara da işaret ederek, şöyle dedi: Bu görüşmeler ile birlikte Fransızlarla yaptığımız müzakerelerde herhengi bir şartın ortada bulunması söz konusu değil. İran ile Fransa arasındaki olumlu ilişkiler gelecekte de iyi yönde ilerleyecek.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ilaveten, “Maalesef Fransız taraf ara sıra bazı düşman ülkelerin dayattığı görüşlerinden etkileniyor ki bu da doğru bir davranış değil, bu yüzden de yaptığımız karşılıklı diyaloglarda onları bilgilendirebiliriz. Özellikle de günümüz dünyasına ABD’nin tek başına yanlış politikaları yürüttüğü bir ortamda Avrupalılar daha dikkatli bir tutum sergilemelidir. Biz İran olarak bu müzakerelerde teröre karşı mücadele ile bölgede barışın yerleşmesi konusunda gayet etkili olduğumuzu bildirip bu uğraşların olmadığı takdirde günümüzde sadece Ortadoğu değil bizzat Fransa ve Avrupa’nın da kötü bir durum ile karşılaşabileceğini kendilerine aktaracağız” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.