AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Gürcistan İşbirliğinin her saha geliştirilmesi hususunda anlaştı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Gürcistan Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Dimitri Kumişvili dün Tahran’da bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaptılar.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Kumsişvili ile bir araya gelerek karşılıklı ilişkileri görüştü.

Zarif bu görüşmede, İran’ın sahip olduğu yüksek ekonomik kapasitelere işaret ederek, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gürcü yetkili de bu görüşmede, “Ülkemizde İranlı şirketlerin katılabileceği pek çok proje bulunduğu için Gürcistan olarak İranlı yatırımcıları olumlu karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Tahran’da yapılan görüşmede, bölge ülkeleri arasında bir ulaşım koridorunun oluşturulmasıyla birlikte bankacılık, enerji ve turizm sektöründeki karşılıklı işbirliği geliştirme yolları da ele alındı.

İran Dışişleri Bakanı ile Gürcistan Başbakan Yardımcısı görüşmede transit, ulaşım koridoru, bankacılık, enerji ve turizm alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi ve engellerin kaldırılması hakkında görüş teatisinde bulundular.

Gürcistan, İran ile Kafkasya ve Avrasya ülkeleri arasında çok taraflı işbirliğinin tamamlanmasında esas halkalardan biri sayılıyor. Bu çerçevede geçen Nisan ayında İran, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan dışişleri bakanlarının ilk toplantısı Bakü’de düzenlendi.

Bakü toplantısında, ulaştırma, enerji, turizm ve kültür alanlarında ikili ve çok taraflı ekonomik işbirliği zeminleri ele alındı.

İran ile Gürcistan tarafından gündeme getirilen konular, ortak bölgesel işbirliği ve ekonomik hedefler çerçevesinde stratejik öneme sahiptir ve tüm bölge ülkeleri için de bu, değerli bir fırsattır.

Dışişleri Uluslararası İlişkiler Fakültesi öğretim üyelerinden Hadi Süleymanpur bu bağlamda şöyle diyor:

Orta Asya, Hazar, Fars Körfezi ve Batı Asya bölgesi arasında yer alan İran’ın jeopolitik özellikleri, her daim İran’ın dış politikasında bölgesel ekonomik hedeflerin ilerletilmesi için potansiyel zeminler yaratmıştır.

Bu jeopolitik özellikle, çok taraflı işbirliği için uygun zemin sağlamıştır.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün Rezevi Horasan vilayetinde yaptığı konuşmada, İran’ın ilkeli politikasının Orta Asya ve Kafkasya bölgesi ile daha yakın işbirliği ve teamül içine girmek olduğunu belirterek, Avrasya ile serbest ticaret projesinde de son aşamalara gelindiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Rezevi Horasan vilayetine ziyaretinin sonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Ruhani, İran’ın Orta Asya ve Kafkasya’ya ana ihracat yollarından birinin Rezevi Horasan olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ayrıca, serbest ticaret projesinin Avrasya ülkeleriyle ekonomik ilişkilerde bir dönüşüm olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Tahran ve Teflis’in enerji ve transit başata olmak üzere muhtelif alanlarda çok taraflı işbirliği içine girebileceklerini söyledi.

Çok taraflı bölgesel işbirliği, güçlü bir ekonomik bölgenin kurulması için şarttır. Bu nedenle elveren fırsatlardan en iyi ve en üst seviyede yararlanmak gerekiyor.

İran’ın güney limanlarından başlayan ulaşım ve transit koridorları, ülkenin kuzey sınırlarından geçerek, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarına girdikten sonra Gürcistan’ın Batomi ve Poti limanlarına bağlanıyor.

İRAS Bilim Kurulu üyelerinden Dr. Hamid Rıza Azizi şöyle diyor:

Güney Kafkasya, bir yandan İran’la mazisi çok eskiye dayanan tarihi, diğer yandan coğrafi bağlara sahip bölgelerden biridir ve bu özellik de onu çok taraflı işbirliği için önemli potansiyel bölgelerden biri halinde getirmiştir. İran ile Gürcistan işbirliği için enerji ve özellikle doğalgaz, potansiyel zemin sağlamıştır.

Alsında ticaret ve transitin yanısıra, iki ülkenin enerji sektöründeki işbirliği stratejik öneme sahiptir; çünkü Gürcistan’ın Güney Kafkasya bölgesindeki enerji tedarikçilerinin tümüne bağlanmasıyla, enerji sektöründe ve Avrupa pazarlarına ulaşılmasında çok taraflı işbirliğinin ekseni haline gelebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.