HaberlerIrakİranOrtadoğu

İran ile Irak arasındaki bağlar daha da gelişecek

İran Meclis Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı, Devlet Televizyonu’na verdiği röportajda İran’ın son yıllarda diplomasi alanında elde ettiği büyük başarılardan birinin Irak konusu olduğuna dikkati çekti.

İran Meclis Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı Hüseyin Emirabdullahiyan Devlet Televizyonu’na verdiği röportajda İran’ın son yıllarda diplomasi alanında elde ettiği büyük başarılardan birinin Irak konusu olduğuna dikkati çekerek, “Ülkemiz en iyi şekilde Tahran-Bağdat ilişkilerini düşmanlık seviyesinden stratejik iş birliğine dek yönetmeyi başardı. İki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek bir kaliteye sahip olması ise eşsiz bir konudur.” ifadelerinde bulundu.

Emirabdullahiyan sözlerini şöyle sürdürdü: Bazı bölgesel ve bölge ötesi aktörler Irak’a zarar vermek için son oyun olarak DEAŞ kartını kullanmaya kalktı, fakat İran’ın Irak halkına verdiği destek ile bu ülkenin silahlı kuvvetleri ve nitekim liderleri Irak’ın söz konusu zorlu aşamayı başarılı bir şekilde atlatmasına yardımcı oldu. İki ülkenin bağını kırma yönündeki yoğun uğraşlar bile sonuçsuz kalırken Irak halkının “Erbain Yürüyüşü”nde İranlıları sıcak bir şekilde ağırlamasına tanık olduk.

Meclis Başkanı Özel Danışmanı ilaveten şöyle dedi: Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih İran ile eskiye dayanan dostane ve yakın ilişkilere sahiptir; Salih, Saddam rejiminin ardından iki ülke arasındaki münasebetlerin gelişmesi yönünde yapıcı ve olumlu adımlar atmıştır. Berhem salih ile yetkililerimiz arasında karşılıklı anlaşmaların yürürlüğe girmesi için fikir birliği oluşmuştur; biz Irak’a zor bir durumla karşılaştığı dönem yardım ettik ve şimdi de yaptırımlarla karşılaştığımız zaman bu ülkenin diğer ülkelerden daha fazla yardımcı olacağını bekliyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.