HaberlerİranOrtadoğu

İran ile işbirliği 5+1 grubu’nun tek çaresidir

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Burucerdi, İran ile UAEK arasındaki işbirliğine değinerek, buna göre 5+1 grubunun İran ile işbirliği yapmaktan başka seçeneğinin bulunmadığını kaydetti.

Güvenlik konseyinin beş daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan 5+1 grubunun İran’ın nükleer meselesi ile ilgili son oturumunu değerlendiren Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İran ile UAEK arasındaki işbirliği ve yine İran’ın nükleer alandaki ilerlemelerine bakıldığında 5+1 grubunun İran ile işbirliği yapmaktan başka seçeneğinin bulunmadığının anlaşıldığını kaydetti.

İran’ın ajansla yakın işbirliğinin yanı sıra nükleer teknolojide büyük ilerlemeler kaydettiğini belirten Burucerdi bu durum 5+1 grubunu, İran İslam Cumhuriyeti ile karşılıklı saygı ilkesi çerçevesinde müzakere etmeye hazır olduğunu açıklamaya yönlendirdiğini vurguladı.

İran’ın 5+1 grubuna ileteceği öneri paketine de değinen Burucerdi, yeni pakette dünya barışı, terörle mücadele ve enerji konularının yer aldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.