AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile İspanya petrokimya sanayiinde işbirliği yapacak

İran Petrokimya Sanayi Milli Şirketi ile İspanya Sercobe Petrokimya Şirketi temsilcileri arasında yaptırımlar sonrası dönemde ülkenin petrokimya sektöründeki projelerin işletilmesi hususunda müzakereler sürüyor.

Müzakerelerin yeni turunda İran Petrol Bakanı Petrokimya İşleri Daire Başkanı Abbas Şiiri ile Sercobe Genel Müdürü Juan-Ramon Duran’ın Tahran’da görüşmesi ile gerçekleşti.

Sercobe Genel Müdürü Juan-Ramon Duran bu görüşmede İspanya petrokimya şirketlerinin İran’da faaliyet göstermeye gönüllü olduklarını belirterek “İspanyol şirketler bir an önce yaptırımların kalkmasını ve yeniden İran’ın petrokimya sektöründe faaliyet etmeyi umuyorlar” diye vurguladı.

Şuan 250 İspanyol şirketinin İran’ın petrokimya sektöründe çalışmaya hazır olduğunu dile getiren Juan-Ramon Duran “Petrokimya sektöründe İran ile çeşitli uzun vadeli sözleşmeler imzalamayı düşünüyoruz” diye ifade etti.

İran Petrokimya Sanayii Milli Şirketi Yatırım Geliştirme Müdürü Emir Hasan Fellah da bu görüşmede İran’ın birçok projesinin İspanyol firmalar tarafından tamamlanacağını umduğunun altını çizerek “İspanya yaptırımlar dönemi İran’ın petrokimya sektöründe faaliyet gösteren nadir Avrupa ülkelerindendi ve dolayısıyla İran ile İspanya arasında karşılıklı güven ortamı mevcuttur” diye konuştu.

İran Petrokimya Sanayii Milli Şirketi Genel Müdürü Abbas Şiiri de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra İspanya şirketlerinin İran’da yatırım yapmak istemelerini değerli bularak “Ortadoğu’da faaliyet imkanı çoktur ama İran projelerinde faaliyet göstermek iki tarafa da parlak bir gelecek sunar” ifadesini kullandı.

İranlı yetkili ayrıca yaptırımların kalkması sonrasında birçok büyük şirketin İran’daki projelerde yatırım yapacağına da işaret ederek güven veren şirketlerin yatırım için öncelikte olduğunun altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.