AsyaHaberlerİranOrtadoğu

İran ile Özbekistan serbest ticaret kurmaya çalışıyor

Özbekistan Başbakanı 1. Yardımcısı İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ile görüştü. Bugün ayrıca İran-Özbekistan 12. İş Forumu Tahran’da düzenlendi.

Bugün Tahran’da Özbekistan Başbakanı 1.Yardımcısı Achilbay Rahmatov İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri ile bir araya geldi. Cihangiri görüşmede, iki ülkenin ortak komisyon çerçevesinde işbirliği fırsatlarını belirlemeleri gerektiğini bildirdi.

Tahran ve Taşkent münasebetlerinin geliştirilmesi için ilk etapta bankacılık ilişkileri önündeki engellerin giderilmesi gerektiğini hatırlatan Cihangiri, İran’ın Çabehar limanında büyük imkanlar oluşturduğunu ve Orta Asya ülkelerinin kendi ithalat ve ihracatlarında bu imkanları kolaylıkla kullanabileceklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yakında Astana oturumu ardından Taşkent’e yapacağı ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına yol açacağını belirten İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, İran ve Özbekistan’ın, radikalizm, fanatiklik, terörizm gibi bir takım sorunların mevcut olduğu bir bölgede yer aldıklarını belirtti.

Özbekistan Başbakanı Birinci Yardımcısı Achilbay Rahmatov bu görüşmede Tahran ziyaretinden amacının ilişkilerin önündeki engellerin giderilmesi olduğunu belirterek, Özbekistan siyasetinin ikili münasebetler seviyesinin bir milyar dolar seviyesine çıkarılması olduğunu bildirdi.

İran Ticaret Kalkınma Kurumu Başkanı Mücteba Hosrovtac forumda yaptığı konuşmada iki ülke ticaretinin önündeki engellerin kaldırılmasına vurgu yaparken, Tahran ile Taşkent’in serbest ticaret için tarife himayesine ihtiyaç duyulan ürünlerin listesini belirlemeleri gerektiğini kaydetti.

Hosrovtaç ayrıca Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin gelecekte Özbekistan’a gideceğine işaretle, iki ülkenin ekonomik münasebetlerinin gelişmesini istediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.