HaberlerDünyaİranOrtadoğuRusya

 İran ile Rusya arasındaki ticaret hacmi 4 milyar dolara yükseldi

İran İslami Şura Meclisi Dış Politika Komisyonu başkanı, ”2022’de İran ile Rusya arasındaki ticaret hacminin önemli ölçüde arttığını ve eşi görülmemiş bir rakam olan dört milyar dolara ulaştığını” söyledi.

Rusya’ya giden Vahid Celalzade,dün akşam Moskova’da Rusya’daki İran Büyükelçisi Kazım Celali ve Rusya Duması Güvenlik Komitesi Başkanı Anatoly Peskarov tarafından karşılandı.

Celalzade, İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve yardımcıları ile Moskova merkezli yürütme organlarının temsilcileriyle bir araya gelerek iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkileri değerlendirdi.

Milli Güvenlik Komisyonu başkanı ayrıca şunları söyledi: 2022’de İran ile Rusya arasındaki ekonomik mübadele seviyesi önemli ölçüde arttı ve eşi görülmemiş bir rakam olan 4 milyar dolara ulaştı ve her iki tarafın birçok alandaki ihtiyaçları göz önüne alındığında,ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde birçok kapasitenin olduğunu söyledi. 

Celalzade, bu ziyaretinde Kolektif Güvenlik Antlaşması Teşkilatı Parlamenterler Meclisi’nde konuşurken, mevcut ülkelerin yetkilileri ile ev sahibi ülke yetkilileriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulundu. 

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.