İranAvrupa

İran ile Sırbistan arasında iktisadi işbirlikleri gelişiyor

İran ve Sırbistan’ın dışişleri bakanları, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini genişletme gereğini vurguladılar.

İSNA ajansına göre, dün akşam İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, Sırbistan dışişleri bakanı Nikola Slakovich ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere ve Balkanlar’ın İran İslam Cumhuriyeti’nin dış politikası açısından önemli konumuna atıfta bulunarak, iki ülke arasında çeşitli siyasi, iktisadi, ticari ve kültürel gibi değişik alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi gereğinin altını önemle çizdi.

Sırbistan dışişleri bakanı da sözkonusu görüşmede, iki ülkenin başta iktisadi ve sanayi olmak üzere çeşitli alanlardaki potansiyellerine temasla, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında imzalanan mutabakat zaptının işbirliklerinin geleceği açısından yararlı olacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tahran’da resmi ziyarette bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Slakovich ile Zarif bir mutabakat zaptı imzaladı.

Taraflar Arasında Dostluğun ve İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı, eşitlik, egemenlik, toprak bütünlüğü, içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ve ortak menfaatlere dayanmaktadır.

Periyodik toplantılar, iki ülke arasında ikili, bölgesel ve uluslararası konularda istişareler yapılması, bölgesel ve uluslararası krizlerin siyasi, barışçıl ve diplomatik yollarla çözülmesi gerekliliğinin vurgulanması bu belgede yer alan hususlar arasındadır.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.