HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ile Suriye ekonomi bakanları, banka ve gümrük işbirliğine vurgu yaptı

İran Maliye ve Ekonomi Bakanı ile Suriye Ticaret ve Ekonomi Bakanı Tahran’da iki ülkenin bankacılık ve gümrük başta olmak üzere ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaptılar.

İran Maliye ve Ekonomi Bakanı Mesut Kerbasiyan ile Suriye Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Muhammed Samir Halil bugün Tahran’da biraraya geldiler.

Görüşmede Kerbasiyan, İran ile Suriye arasında alınıp satılan ürünlerin iki ülkede üretilmesi gerektiğini kaydetti.

İran Ekonomi Bakanı, Suriye halkı ve hükümetinin teröristler karşısındaki zaferini kutlayarak, İran’ın Suriye’nin yeniden inşası için işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Halil de görüşmede İran halkı ve hükümetine yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Suriye ve İran ortak ekonomi bakanlar komitesinin Suriye tarafı başkanı Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samir Halil bugün ayrıca Tahran’da İran Sanayi, Maden Ocakları ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmadari ile iki ülke arasında muhtelif alanları kapsayacak ekonomik işbirliği olanaklarını inceledi.

İki ülkede özel ve kamu sektörlerinin olanaklarından faydalanma kararlılığının ifade edildiği toplantıda; iki ülke arasında mevcut serbest ticaret anlaşmasını geliştirme meselesi tartışıldı.

İki taraf toplantıda ayrıca, iki ülkede serbest ticaret bölgelerinde yatırımın yanı sıra ortak bankalar kurma ve değiş tokuş yönteminin etkinleştirilmesi olanaklarını masaya yatırdı.

İranlı Bakan Şeriatmadari Suriye ordusunun teröre karşı zaferleri ışığında yeniden yapılanma sürecine gerekli tüm destek ve katkıyı sağlamak için İran’ın tüm olanaklarıyla hazır olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.