HaberlerİranOrtadoğuSuriye

İran ile Suriye stratejik işbirliği programı uyguluyor

Tahran’da temaslarda bulunan Suriye başbakanı ekonomi işler yardımcısı Abdullah Abdurrezak, ed-Derderi’yle bir araya gelen İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Tahran ile Şam arasında, stratejik işbirliği programı uygulanıyor diye konuştu.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, iki ülke arasında ekonomik sahalardaki stratejik işbirliğinin bulunduğunu ve bu işbirliğinde yol haritasının belirlendiğini ve şu anda uygulandığını belirterek, “Suriye ile İran arasında stratejik işbirlikleri iki ülkenin ortak değerleri ve hedefleri kapsamında iki ve uluslar arası düzeyde hayata geçirilmektedir” dedi.

Tahran’ın bölgesel stratejisini açıklayan İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, bu alanda, İran, Suriye, Irak ve Türkiye, bölgesel bir işbirliği örneği sergilemektedir. Özellikle, ulaştırma ağları, enerji nakil hatları, demir yolları ağlarının birbirleriyle işbirliği için uygun bir ortam bulunmaktadır” diye konuştu.

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi de, Suriye başbakan yardımcısı Abdullah Abdurrezak, ed-Derderi’yi kabul etti ve bu kabul de, iki ülke arasında yeni dönemin açılmakta olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, Suriye’nin İran İslam cumhuriyeti için, dost ve iyi bir müttefik ülke olduğunu hatırlatarak, ikili işbirliği anlaşmalarının hayata geçirilmesi konusunda ciddiyetle durulması gerektiğini söyledi.

Suriye başbakan yardımcısı Abdullah Abdurrezzak, ed-Derderi de bu görüşmede, Suriye’nin İran’la başta doğal gaz ve enerji olmak üzere bütün sahalarda işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.