HaberlerDünyaİranOrtadoğuTürkiye

İran ile Türkiye arasında kültürel işbirliğine vurgu

İran İslam Kültürü ve İletişim Kurumu Başkanı, İran ile Türkiye arasındaki kültürel etkileşimlerin geliştirilmesine yönelik ortak planlama ve kültürel değişim mutabakatlarının hazırlanması yoluyla etkinleştirilebilecek bir çok kapasitenin olduğunu belirtti.

İran İslam Kültür ve İletişim Kurumu Başkanı Hücettul İslam Muhammed Mehdi İmanpur ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Hicabi Kırlangıç dün bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasındaki kültürel etkileşimlerin genişletilmesi ve kültürel faaliyetlerin tanıtmanın yolları ele alındı.
Muhammed Mehdi İmanpur, Türkiye Büyükelçisi’nin bir Fars Dili ve Edebiyatı uzmanı olarak bu makama getirilmesinden duyduğu mutluluğu belirtirken,  bu görüşmenin iki tarafın karşılıklı kültürel işbirliğini ilerletme konusundaki ciddi kararlığının bir gösteri olarak değerlendirdi.
İki dost ve komşu ülke olan İran ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilere değinen İmanpur, kültürel, bilimsel, ve akademik işbirliği, çeviri ve yayın, belgesel ve film yapımlarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerken, bu sürecin ortak planlamalar yapılarak bu konuda kültürel mutabakatların hazırlanmasını dilediğini ifade etti.
Fars diline olan ilgisinden bahseden Türkiye’nin Tahran büyükelçisi Hicabi Kırlangıç “Bugün birçok Türkiye üniversitelerinin önde gelenleri, öğrencileri, edebiyat, tarih, sosyoloji ve ilahiyat gibi çeşitli alanlarda araştırma yapmak için ve hatta ilgileri dışında bile Farsça çalışıyor” dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (23) içerik yüklenmiştir.