HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

İran ile Türkiye savunma bakanları görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı, Kudüs’ü Siyonist rejim İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin ABD’nin çaresizliğini gösterdiğini belirtti.

İRNA’nın haberine göre, İran Savunma Bakanı General Emir Hatemi, Türkiye Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile telefonla yaptığı görüşmede, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü Siyonist rejimin başkenti olarak ilan etmesine işaretle, ABD’nin Irak ve Suriye’deki yenilgileri ve Irak Kürt bölgesinin bağımsızlığı konusundaki başarısızlığı ve de Lübnan’ın yasal başbakanını istifaya zorlama skandalının ardından Washington’un bu girişimde bulunduğunu ifade etti.

Komutan Hatemi, İran ve Türkiye’nin bölge gelişmeleriyle ilgili ortak işbirliği ve iyi ilişkilerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, bazı bölgesel ve uluslararası güçlerin geçtiğimiz senelerde İran ve Türkiye’yi birbirinden ayırmaya çalıştıklarını ancak, iki ülke liderlerinin iradesi sayesinde şom planlarının yenilgiye uğradığını vurguladı.

İran Savunma Bakanı ayrıca IŞİD’in yok oluşunu Türkiye halkı ve hükümetine kutlayarak, IŞİD’in yok olmasının bölgesel işbirliğinin bariz bir örneği ve İran, Rusya ve Türkiye’nin işbirliğinin sonucu olduğunu, bu önemli olayın Siyonistler ve ABD yönetimini perişan ettiğini kaydetti.

Türkiye Savunma Bakanı da görüşmede İran ile Türkiye arasında savunma işbirliğini önemli niteleyerek, iki ülkenin işbirliğinin sürmesine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.