BilimselHaberler

İran ilik naklinde dünyada üçüncü sırada

Tahran üniversitesi öğretim üyesi Dr. Emir Ali Hamidiye, İran ilik naklinde dünyada üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

İran’ın Noşehr kentinde düzenlenen bir seminerde konuşan Tahran üniversitesi öğretim üyesi Dr. Emir Ali Hamidiye, Tahran kan ve ilik nakli araştırma merkezi dört yıldan beri çocukların kök hücre nakli alanında da bağımsız bir bölüm çerçevesinde faaliyet yürüttüğünü kaydetti.

Her yıl çocuklarda ilik nakli alanında yaklaşık 100 ameliyet gerçekleştirdiklerini kaydeden Dr. Hamidiye, hali hazırda İran’da çocukların yakalandığı bir çok hastalığın bu yöntemle tedavisi mümkün olduğunu ifade etti.

Dr. Hamidiye ilik nakli ameliyatları Avrupa ve Amerika’da maliyeti 400 bin dolar kadar olduğunu, oysa aynı ameliyatın İran’da maliyeti sadece 2 bin dolar olduğunu ve bu meselenin dünyada tüm tıp çevrelerini şaşkına çevirdiğini vurguladı.

Tahran merkezinin kurulduğu günden beri 3 bin ilik nakli ameliyatı yapıldığını kaydeden Dr. Hamidiye, sadece geçen yılda 400 çocuk üzerinde ilik nakli ameliyatı gerçekleştirildiğini, İran ilik nakli sıralamasında dünyada üçüncü sırada yer aldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.