HaberlerİranOrtadoğu

İran ilişkilerde saygı ve dengeye göre hareket etmektedir

İran dışişleri bakanı Menuçehr Mutteki, İran’ın ülkelerle ilişkilerinde karşılıklı saygı ve denge esasına göre hareket ettiğini söyledi.

Mutteki, Güney Kore’nin İran büyükelçisi Kim Yung Muk’un İran’da görevinin sona ermesi münasebetiyle gerçekleşen veda görüşmesinde, İran’ın ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğini hatırlatarak, bu doğrultuda Güney Kore ile de ilişkilerinin iyi bir düzeyde olduğunu söyledi.

Mutteki, geçtiğimiz gün Afganistan’a gerçekleştirdiği ziyaretine de temas ederek, BM genel sekreteri Ban Ki Mun’la görüşmesinde, Mun’dan, BM’lerin Afganistan ve diğer görevlerinde bağımsız hareket etmesini istediğini söylediğini dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin kesinlikle hiçbir ülkenin baskı altında kalmaması gerektiğini kaydeden Mutteki, bugün BM’lerin maalesef bazı güçlerin etkisinde olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Güney Kore büyükelçisi de, İran’da görev süresi boyunca İran’ın kendine karşı gösterdiği misafirperverliğe teşekkür ederken, ikili ilişkilerin son yıllarda ciddi manada geliştiğini belirterek, bu ilişkiler seviyesinin daha da artarak sürmesini temenni etti.

Güney Kore büyükelçisi, İran’ın bölgedeki rolüne de temas ederek, Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanması için İran’ın olumlu rolünden yararlanmanın zaruri olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.