HaberlerİranOrtadoğu

İran ilmi alanlarda önemli kazanımlara sahiptir

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, Tahran’da düzenlenen Fizik buluşları ve uluslar arası astronomi olimpiyatlarına katılan yerli ve yabancı öğretmen ve eğitimcileri kabul ederek, “İran, geçmişte, ilmi, kültürel, siyasi ve sosyal alanlarda yeterli faaliyetler yürütmüyordu. Fakat, samimi ve halis çalışmalar sonucunda şimdi insan toplumuna benzersiz kazanımlar sağlamıştır” dedi.

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki, bazı güçlü ülkelerin ilim ve teknolojiyi tekelci bir anlayışla kullandıkları, İranlı uzman ve bilim adamlarına yönelik ayrımcı yaklaşım içerisinde olduklarını hatırlatarak, “artık bu anlayışın sonuna geldik. İranlı genç bilim adamları muhtelif sahalarda özellikle uzay ve astronomi alanları başta olmak üzere önemli kazanımlar sağlamışlardır. Ümid uydusunun yapımı ve uzaya fırlatılması yerli uzman ve bilim adamların en önemli başarısızdır” diye konuştu.

İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr muttaki açıklamasında ayrıca, uluslar arası ilmi olimpiyatların, halkların ilmi başarısı ve ilmi seviyelerinin görülmesi açısında önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.