HaberlerİranOrtadoğu

İran insan hakları konusunun kötüye kullanılmasını eleştirdi

İran’ın BM’deki Büyükelçisi, insan haklarına ilişkin verilen kararların siyasi amaçlara kurban gidilmesinden kaygı duyduğunu dile getirdi.

İran’ın BM’deki Büyükelçisi Gulamhüseyin Dehkani, insan haklarına ilişkin verilen kararların siyasi amaçlara kurban gidilmesinden kaygı duyduğu dile getirerek, “Siyasi amaçlar uğruna insan hakları konusunu istismar ermek, insan haklarının globalliğine dönük ilkelerini zedeliyor” diye açıkladı.

BM Genel Kurulu toplantısında konuşan Dehkani, Bağlantısızlar Örgütü adına IŞİD’in Beyrut, Bağdat ve Paris’teki terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Dehkani, “Son terör saldırıları bir kez daha terörizm ile aşırıcılığın global tehdit niteliğinde olduğunu ve bunlarla mücade etmek için global işbirliği olması gerektiğini gösterdi” diye konuştu.

Bağlantısızlar Örgütü’nün BM’nin İnsan Hakları Konseyi’nde verilen kararları çifte standart gibi gördüğünü, bundan da kaygı duyulduğunu belirten Dehkani, “Siyasi amaçlar uğruna insan hakları konusunu istismar ermek, insan haklarının globalliğine dönük ilkelerini zedeliyor” açıklamasında bulundu.

Dehkani sözlerinin sonunda, “Bağlantısızlar Örgütü bütün üye ülkelerden insan hakları konusunun istismar edilmemesi için uluslararası işbirliğine odaklanıp insan hakları konusunda yapıcı tutum sergilemelerini istiyor” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.